Önce Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben Aleviyim’ çıkışının ardından 6’lı Masa’nın bileşenlerinden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da ‘Ben Sünniyim’ çıkışı Türk Siyasetinde ‘Mezhepsel Açılım’ olgusunun ortaya çıkışı olarak yorumlamak mümkün. Bu çıkışların arkasından ‘Yaraların Kaşıması’ şeklinde ilk tepkiler iktidar tarafından gelmeye başladı. Çıkış istismar olarak değerlendirildi ve bu gibi konuların Türkiye’de kapandığına vurgu yapıldı. PekiKılıçdaroğlu ve Ahmet Davutoğlu ne amaçla bu çıkışları yaptı? Bununla nerelere varmak istiyorlar? Elbette bu soruların cevapları konuya açıklık getireceği gibi siyasal boyutuyla da önemlidir.

AK Parti iktidarları döneminde Mezhepsel Siyaset, etnik siyaset ve dinsel siyasetlere her zaman karşı çıkıldığı söz ve demeçleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından kamuoyu sıkça duydu. Türk Demokrasisi bu tarz siyasi anlayışlardan çok çekti; kesintiye uğradı ve bunun sonucunda ülkede askeri darbeler yaşandı.

Hatırlanacağı üzere ve bizim de yetişkinlik yıllarımıza denk gelen Maraş, Sivas ve Çorum Olayları yaşandı bu ülkede. Bu olayların özünde “Alevi-Sünni Çatışması” yer aldığı konusunda neredeyse hem fikir olmayan yok. Gerek sağda gerekse solda yer alan aydınlar bu konuda mutabık kalmış ve bu olaylar gündeme geldiği zamanlar telin edilmiştir. Bu mezhepsel çatışmalar ‘Kardeş Kavgaları’ olarak tarihe geçmiş ve bu olaylardan ülke ve toplum olarak  çok kan kaybetmişiz.

BU ÇıkışlarlarlaVerimek İstenen Mesaj

Aday olması halinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt ve Alevi olmasından kaygı duyan 6’lı Masa bileşenlerinden İYİ Partili bir vekilden geldi. Bu söylemin ardından Meral Akşener duyduğu siyasi kaygı nedeniyle Kılıçdaroğlu’na “Kazanacak Aday” şerhini koyarak açık bir şekilde adaylığına karşı çıktı. Bu konuda git-geller bir süre devam etti ancak ülkenin siyasal gündemi hızlıca ve sıkça değiştiği için bu konuda kapandı.

Konu tam kapanmıştı ama bu kez işin odağında yer alan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yine açıldı. Bir video yayınlayarak Alevi olduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu bunu neden yaptı? Sorusu sorulurken Ahmet Davutoğlu da bir video yayınlayarak sünni olduğunu beyan etti. Bunu nasıl okumak gerekiyor peki?

Öncelikle şunu söylemekte yarar var ki Ahmet Davutoğlu’nun çıkışı gündem olamadı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkışı ise etraflıca değerlendirilmeye çalışıldı. Hem anlaşılmak istendi hem de tepkiler ortaya kondu.

Bize göre Kemal Kılıçdaroğlu, kendi Aleviliğini ortaya koyarak seçime giden yolda özkaygısını yenmek için bu çıkışı yaptı bir bakıma. Bu kimliği nedeniyle ‘Acaba bir alevi olarak seçimi kazanabilecek mi? Sünni kesimlerden oy alabilecek mi?’  şeklinde kaygıları vardı ve bunu açıklayarak hem dışa vurdu hem de bu kimliğini masum bir kılıfa büründürmek istedi. Başarabildi mi bilemiyoruz ama eğer bunun içinde siyasi daha doğrusu oy kaygısı varsa, ancak seçildiği taktirde bunu anlayabileceğiz. Yoksa…

Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu’nu Kutladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevilik videosunun yayınlanmasından bu yana HDP cephesinden her hangi bir değerlendirme gelmemişti. Doğrusu HDP tabanında bu anlamda bir kaygının olduğunu söyleyemeyiz. Ama Ahmet Türk, bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamalar arasında bu konuya da değindi. Alevi videosu nedeniyle Ahmet Türk, Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutladı ve umarız seçildikten sonra da bu gibi açıklamalar gelecektir, diye temennide bulundu.

Uzun zamandır, yani videolar yayınlanmadan önce de Kemal Kılıçdaroğlu’nun alevi kimliği konusunda muhalefet kesiminde bir tepki yoktu zaten. İYİ Partili vekilin bu konudaki beyanı da pek taban bulamamıştı, zaten amacı kendi milliyetçi-muhafazakar seçmenlerine bir mesaj vermekti.

Özcesi toplum, Kemal Kılıçdaroğlu’nun alevi kimliği ile pek meşgul değildi. Yapılan videolu çıkış gerekli olmamakla beraber, Türk siyasi tarihinde de bir mezhepsel açılıma yol açmayacak gibi. Kemal Bey, fuzuli bir açıklama yaparak tarihe geçti.

Saygıyla…