TBMM’de her hafta grubu bulunan siyasal partiler grup toplantısı yaparlar.

TBMM’de her hafta grubu bulunan siyasal partiler grup toplantısı yaparlar. Bu grup toplantılarında siyasal partiler, dış ve iç politika konuları üzerine fikir beyanında bulundukları gibi partileri ile ilgili olarak diğer partilerden gelen açıklamaları da yanıtlama gibi bir tavır da ortaya koyarlar. 

TBMM’deki siyasal partilerin grup toplantıları vatandaşlara da açıktır; hatta TRT’de de canlı yayınlanmaktadır. TRT’de canlı yayınlandıkları için mecliste seyretme imkanını bulamayan vatandaşlar ekranın başında takip ederler. Bununla beraber siyasi partilerin aktörlerinin yapmış oldukları açıklamalar yazılı ve görsel basına da yer alır.  

‘Sırtlarını 90’lı Yılların Karanlık Tarihine Dayamış’

Tabii grup toplantıları ilginç sahnelere yol açtığı gibi hararetli tartışmalara da tanık olunmaktadır. Parantez içinde ifade edecek olursak, elektriklenmiş anlarda toplantıyı yöneten idare amirleri bileşime ara vermek zorunda kalıyorlar ki, bununla amaç hem muhtemel nahoş olayların önüne geçmek hem de harareti biraz düşürmektir.

İlginç ve sert bir söylemle kamuoyu mecliste İYİ Parti ile DEM Parti arasında karşılıklı atışmalara tanıklık etti geçen hafta. 

Önce İYİ Parti cephesinden açıklama geldi. Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Akşener, “Adı sürekli değişen ama terörist başına sevgisi değişmeyen bir sözde siyasi partinin bizim  gözümüzde meşruiyeti yoktur. Kürt vatandaşlarımızı kalkan olarak kullanıp terörü aklamaya kalkanları Gazi Meclisimizde yeri yoktur. On binlerce insanımızı katledilen bir caninin Kürtlerin bir değeri olarak pazarlanmasını asla kabul etmiyoruz. Bizim için Kürtler, bir teröristle aynı cümlede anılamayacak kadar değerlidir. Bu cani ormanları yaktı, beşiğinde uyuyan bebekleri bile katletti. Yere göğe sığdıramadığı sözde değer, “Beni idam etmeyin, bildiklerimi anlatacağım” demişti.

Akşener’in açıklamasında, terörist başına sevgisi değişmeyen bir sözde siyasi parti, Kürt vatandaşlarımızı kalkan olarak kullananlar, -Öcalan için olmalı- “Beni idam etmeyin, bildiklerimi anlatacağım” şeklindeki ifadeler DEM Parti’nin sinirine adeta dokunmuş olmalı ki, DEM Parti Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları’ ndan sert ifadelerle karşılık verildi. Hatimoğulları, şöyle konuştu:
"Bizim ismimiz sürekli değişiyorsa parlamento dönüp kendisine bakacak. Bizler üzerindeki baskılara seyirci kalanlar demokrat olduklarını söylemesinler. Onlar sırtlarını 90'lı yılların karanlık tarihine dayamış, biz ise gücümüzü halkımızdan aldık. Umarız ki muhalefetin diğer kesimlerinin aklı başına gelir."

Sırtlarını 90’lı yılların karanlık tarihine dayamak, sözü ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e tarihi ve politik bir göndermede bulundu DEM Parti Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları.

1990’lı yıllarda, doğu ve güneydoğuda gece-gündüz fark etmeksizin insanlar kurşunlanıyor, evlerinden alınıyor ve onlardan günlerce haber alınamıyor. Daha sonra öldürülerek cesetleri yol kenarlarında bulunuyordu. Peki bu insanları kim öldürüyor? Cevap yok! Katiller bulunamıyor veya bulunması için hiçbir çaba sarf edilemiyor. O dönem devleti yönetenler adeta ‘Kör ve Sağırı Oynama’ rolündeydi. 
Meral Akşener’in kısaca 90’lı yıllarda siyaset hayatına bakacak olursak, siyasete 1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi'nden İzmit Büyükşehir Belediyesi başkanı adayı olarak girmiştir. 1995 ve 1999 Türkiye genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi milletvekili olarak meclise giren Akşener, 1996 ile 1997 yılları arasında Necmettin Erbakan tarafından kurulan koalisyon hükûmetinde içişleri bakanı olarak görev yaptı. Milli Savunma Komisyonu ile İçişleri Komisyonu üyelikleri yaptı. 4 Temmuz 2001 tarihinde DYP’den istifa ederek, 3 Kasım 2001 tarihinde MHP’ye katıldı. Aynı zamanda Tarih Doktoru unvanı ile siyaset yapan Akşener, 90’lı yıllardaki Türkiye siyaset zeminine hâkim olan atmosferi çok bildiğini düşünüyoruz.

DEM Parti, şimdi 90’lı yılların karanlık tarihine dayama sözü ile Akşener’e atıfta bulunuyor ama Mayıs 2023 seçimlerinde (HDP idi) ‘Erdoğan Karşıtı Ruh Hali’ ile İYİ partinin bulunduğu Millet İttifakına ‘Koşulsuz Destek’ verdi. Şimdi de Topal Osman’ın Torunu olan Ekrem İmamoğlu’na bir kez daha koşulsuz destek verme eğiliminde DEM Parti. Hatırlatmak istedik.
Saygıyla…