Sabah saat 04:17’yi gösteriyordu ve takvim yaprağı 6 Şubat 2023 idi. İnsanlar uykunun en tatlı anındaydı. Hava çok soğuk, uyku güzeldi. Birden bire evlerde gıcırdanmalar ve sallanmalar başladı. Deprem ihtimalini hesaba katmayanlar ilk anda olan biteni dışarıda sert esen rüzgarın etkisine, şiddetine bağlıyordu. Ancak saniyeler sonrası gerçek anlaşıldı. Herkes depremle uyandı ve çoluk çocuk kendilerini sokağa attı. Dışarıda hava çok soğuktu ama can korkusu soğuk dinlemedi.

Depremin olduğu saatte henüz bir bilgi yoktu. Zaman geçtikçe bilgiler sosyal medyada paylaşmaya başlandı. Depremin merkez üssü Kahraman Maraş ilçesi Pazarcık idi ve şiddeti de 7.8 olarak tespit edilmişti. AFAD ise 7.7 olarak kaydetti.

Gün içinde uzmanlardan gelen açıklamalara göre, komşu ülke Suriye’yi de etkileyen bu deprem, tarihe bir çok yeni özellikleri ile tarihe geçecek olan bir depremdir. Henüz üzerinden 24 saat geçmemişken ana artçısı 7.7 şiddetinde olan yaklaşık 130 tane artçı depremin olduğu kayıtlara geçti bile. Peki bunlardan sonra neler oldu?

Sonrası… sonrası malum. Artık herkes acaba sonucu ne oldu diye düşünmeye başladı. Depremim şiddeti fazla olduğu için bilançosu da ağır olacaktı. Bakalım resmi açıklamalardan ne gibi bilgiler paylaşıldı?

Evela şunu belirtelim: deprem merkezine yakın 10 il çok etkilendi ve yüzlerce can kaybı ve yaralılar. Son olarak AFAD Başkanı Yunus Sezer "Depremlerde 3419 vatandaşımız hayatını kaybetti. 20 bin 534 kişi yaralandı, 2 bin 834 bina da yıkıldı" açıklamasında bulundu. Suriye’de ise 1444 kişinin hayatını kaybettiği gelen bilgiler arasında. Artçı depremler ise 6 şiddetinde sürüyor. Yaralılarımıza tıbbi müdahaleler. Sürüyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Hatay, Adana, Osmaniye. Merkez üssüne ve hat’a yakın yerleşim yerleri ve mücavir iller depremle sarsıldı.

Evet aslında Türkiye sarsıldı, halkımız sarsıldı. Bilgiler gelmeye başlayınca herkes her zamanki gibi deprem bölgesinde yaşayan akrabalarını, arkadaşlarını, dostlarını aramaya başladı. Her zamanki gibi diyoruz çünkü ülkemiz artık bir deprem ülkesi ve halkımız da bu bilinç ve duygu ile yaşamaya başladı. Bu nedenle bir duygudaşlık bilinci oluşmuş durumda ve bununla beraber insanlar birbiriyle dayanışıyor. Bu, güzel bir paylaşım elbette ve bu, aynı zamanda insanlar arasında bir psiko-destek de oluşturmaktadır.

Hükümet Çok Duyarlı

Öncelikle şunu belirtelim. Devlet Bütün ekiplerini teyakkuz haline getirdi. Dördüncü seviye alarm ortaya koydu. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır, diye belirtildi ve bu anlayışla harekete geçildi.

Olan bitenlere kayıtsız kalmak mümkün değildir zaten. Başta cumhurbaşkanı olmak üzere bütün ilgili bakanlıklar seferber olmuş durumda. Aynı şekilde muhalefet liderleri de halkın yaşadığı sıkıntıları takip ediyorlar, sorun ve sıkıntıların çözümü konusunda çabalarını sürdürüyorlar.

Sorunlar ve sıkıntılardan daha fazla etkilenmemesi için halkımızın, kurtarma çalışmaları ve yardımları ivedilikle ulaştırmaya çalışıyor ilgili kurum ve kuruluşlar. AFAT bunların başında gelmektedir.

Ülkemizde hala devam etmekte olan kar yağışı söz konusudur. Bu şartlarda AFAT ekipleri çok zorlanmaktadır. Ama halk da üzerine düşeni yaparak ekiplere destek oluyorlar. Yine felaketin sosyal tarafı var ki bu, vatandaşlarımızı psikolojik olarak sarsabiliyor. Buna önlem olarak da Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Psiko-sosyal Destek Ekipleri seferber olmuş durumda.

Bu arada Milli Eğitim bakanlığından bir açıklama geldi ki okulların 13 Şubat’a kadar yani bir hafta süreyle tatil edildiği yönünde. İsabetli bir karar zira, bu panik havasında yapılacak olan eğitim ve öğretimin faydası olmayacak zaten.

Önerilerimiz…

Ülkemiz tarihinin en kritik seçimlerine giriyor. Tam da bu süreçte talihsiz bir felaket yaşadık ne yazık ki! Bu felakete siyaset üstü ve insan odaklı yaklaşmak gerekiyor. Bu noktada iktidar da muhalefet de çok dikkatli olmalıdır.

İktidar tarafı yardımları ve desteği tartışmaya açık olmayacak şekilde sunmalıdır. Başka bir ifadeyle zaman kaybetmeden veya iş işten geçmeden sıkıntıları gidermelidir, adil bir şekilde.

Muhalefet tarafı ise, iktidarın yaptıklarına siyasi ve ideolojik yaklaşmaktan kaçınmalıdır. Muhalefet olduğu için elbette eksik yapılanı söyleyecek ama tam yapılanı söylemesi gerekiyor. Bu anlamda halkın sıkıntılarını gideren iktidarı da takdir etmeli, diye düşünüyoruz.

Yani doğru olanı yapmaya kilitlenmemiz gerekir ülke ve toplum olarak. Bunun aksını her kim yaparsa ahlaksızlık yapmış olacaktır.

Karamsar Düşünmemek Lazım

Çok karamsar bir tablo oluşturmak da doğru değildir. Ülkemiz büyük, milletimiz basiretlidir. Paylaşmayı bilir. Bu saate kadar beni arayan dostlarım hep paylaşmadan söz ettiler. Ne güzel bir yaklaşım bu. Eminim her kimi aradıysa bu gibi paylaşımlardan söz etmişlerdir. Meydana gelen deprem nedeniyle dün apartmanlarda oturan vatandaşlarımız aynı saatte müstakil veya tek katlı evlerde oturan akraba veya dostlarının yanına geçtiler. Buna yakından tanıklık ettim. Önce kapılarını sonra gönüllerini açtılar.

Milletimiz bu gibi zor zamanlarda kenetlenmeyi de başarmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04:17:34’te halkımız için tarih tekerrür etti. Yine kenetlendik.

Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımızın tez zamanda iyileşmelerini diliyorum. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun!

Saygıyla…