Hayatımızda birçok fobi vardır. Şimşek korkusu, uçuş korkusu, karanlık korkusu ve birçok sayabileceğimiz fobiler vardır. Hayatımıza bir de “Amedspor Fobisi” girdi. Korku üretenlerin özellikleri, davranışlarını meşrulaştıran gerekçe üretmeleri ve buna kendilerini inandırmalarıdır. Amedspor fobisi de ‘algı oluşturma’ üzerinden kuruluyor.

Karşılaştığı deplasmanlarda atılan sloganlar ve deplasman yasakları ‘güvenlik’ gerekçe gösterilerek bir algı yaratılıyor. Yalanı sürekli tekrarlamaya ve toplumu da yalanına kendini inandırmaya dayanan bir anlayış biçimidir bu.


Amedspor fobisi, Türkiye spor tarihinde görülmeyen sonuçları da beraberinde getirdi. Bunları sıralarsak; 7 yıldan beri devam eden taraftara deplasman yasağı. Her yasakta ‘güvenlik’ gerekçe gösterilir. Oysa, sezon başından beri Amedspor’un kendi evinde oynadığı hiçbir olaylı maç yaşanmamıştır. Bırakın olay çıkmasını 30 bin seyircinin ağzından ne küfür ne de hakaret duyulmamıştır.


Tüm bu iyi niyet ve açıklamalara rağmen algı üzerinden seyahat özgürlüğünü kısıtlayacak hadsizliğe varmış. Sadece Diyarbakırlılar değil çevre illerden bile o kente girişi yasaklanır. (Amedspor taraftarı olmasa da kimliği mazeret sayılır) Kente sokulmaz. Ve bir takıma karşı oluşan fobi ve algı Down sendromlu Berfin’in üzerindeki Amedspor formasını çıkarır. Fuarda Amedspor yazılı baklava kaldırtılır. Her deplasman maçında kötü küfürlere maruz kalır. Yöneticisi tribünden aşağı atılır.


“Amed diye bir yer yoktur”, “Amedspor olarak isimlendirilmesi bizim nezdimizde yok hükmündedir” açıklamaları yapılır. Bunlara baktığımızda adına ‘Dostluk, barış ve kardeşlik’ dediğimiz sporda var mı? Tüm bunlar yaşanırken bu söyleme kimse inanır mı? Teoriyi pratikte uygulamadıktan sonra gerisi koca bir yalandır.


Aslında Amedspor’a yapılan bu uygulamaların Amedspor’u daha da büyüttüğünün farkında değiller. Bu takım sadece Diyarbakırlıların değil bölgenin takımı haline gelmeye başladı. Türkiye sınırlarını aşarak Avrupa’da da takip edilmeye başlandı. Alman milli takımının oyuncusu Deniz Undav da Amedspor’a sosyal hesabından takip etmeye başladı. Amedspor sosyal hesapları Süper Lig’in önemli takımlarıyla yarışır hale geldi. Ve Amedspor giderek daha çok konuşulmaya başlandı.

Korkuya değil güvene ihtiyacınız var. Algıya değil gerçekliğe ihtiyacınız var. Aksi takdirde Amedspor’un şampiyonluğunu sindirmek kolay olmayacak. Sindirin ve rahatlayın.