31 Mart 2024 Yerel yönetimler seçiminin son düzlüğüne girilmişken Kürt coğrafyasındaki seçilmiş belediyelere atanmış kayyumların; yeni seçileceklere kelimenin tam anlamıyla “enkaz” bırakma politikası son hızla sürüyor.

Bundan tam 18 yıl önce tarihler 2006’ıyı gösterirken Diyarbakır’ın komşu ili Elazığ sınırları içindeki Maden ilçesine bağlı yüksek rakımlı tektonik (çöküntü) gölü olan Hazar (Gölcük) kıyısındaki Gezin beldesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce bir çocuk yaz kampı açılmıştı.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği7

Amaç, şehirdeki yoksul, dezavantajlı ailelerin hiç tatille tanışmamış çocuklarına gruplar halinde birer haftalık tatil mutluluğunu yaşatmaktı. Öyle de olmuştu nitekim.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği8

Üstelik sadece tatil değil, oyunlar, okuma programları, müzikal etkinlikler yanında bir de “kamp güneşi” adını verdikleri gazete de çıkarmışlardı kampın aktörleri olan çocuklar.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği4

Çocuk yaz kampının 2006 açılış sezonu

2006’nın yaz sezonu kapanışında Hazar Gölü kıyısındaki kamp gecesinde dönemin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, o yıl kamptan yararlanan çocuk sayısının üçyüzü aştığını ve bir sonraki yıl için hedefin en az bin çocuğun yaz kampından yararlandırılacağı yönünde olduğunu ifade etmişti.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği3

Çocuk yaz kampının 2006 açılış sezonu2

Konuşmanın ardından Baydemir ve konuklar Kürtçe müzik eşliğinde halaya durmuşlardı. İşte asıl sürpriz oradaydı; konuklar arasında Gezin Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Azim Başol da vardı. Ve Baydemir’le birlikte komutan çocukları da yanlarına alarak Kürtçe müzik eşliğinde halaya durmuşlardı. Hatta basından hatırladığım bir kaç gün sonra jandarma karakol komutanının soruşturma geçirdiği de ayrıca haber olmuştu.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği6

Kayyım Belediye Başkan Vekili Cumali ATİLLA çocuklarla langırt oynarken
Kaderin garip cilvesine bakın ki bu tarihten tam 11 yıl sonra 2017 yılında Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yerine kayyım olarak atanan vali yardımcısı mülki amir Cumali Atilla da o yıl yaz kampına katılan çocuklarla langırt oynayarak, neşeli fotoğraf kareleri vermiş ve kampın “dezavantajlı çocuklar için ne denli anlamlı olduğu” yönünde sözler etmişti.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği5

Diyarbakır Büyükşehir Bel. Bşk. Selçuk Mızraklı 2019 yaz sezonu çocuk kampında
İşte 18 yıl boyunca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hem seçilmişleri hem de “kayyım” olarak atanmışları için bir sosyal hizmet projesi olarak adeta markalaşmış 20 dönüm (yirmi bin metrekare) alan üzerine kurulu tam donanımlı sosyal tesis olan “Hazar Çocuk Kampı” giderayak 25 yıllığına Diyarbakır Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne devredildi.

Baydemir’le Karakol Komutanının Halay Çektiği2

Çocuk yaz kampının 2006 açılış sezonu3

Geride ise şimdi artık her biri yetişkinler kervanına katılmış olan o zamanın çocuklarının anıları, fotoğrafları ve bir de çekilen halaylar kaldı…
25 Mart 2024 Diyarbekir / Şeyhmus Diken