Son süreçte yaşanan gelişmelere bakılırsa Millet İttifakının 2023 seçimlerinin adayı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söylemek neredeyse kesin gibi. Zira DTP eski eş başkanı ve Mardin eski büyükşehir belediye başkanı Ahmet Türk’ün olumlu yaklaşması, keza ardından adı muhalefetin cumhurbaşkanı adayları arasından geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da açıklaması bir araya getirilince Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının iyice perçinlendi, diyebiliriz. Önce Ahmet Türk’ün açıklamasına bakalım:

Ahmet Türk, CHP liderinin ismi geçenler arasında en tecrübeli kişi olduğuna dikkat çekti ve "Altılı masanın aday kararına ilişkin bir söz söyleyemem. Bizim seçmenimizin tercihi yine Kılıçdaroğlu’ndan yana olur. Kılıçdaroğlu tecrübeli bir siyasetçi ve her gün kürsüde halka vaatlerde bulunuyor. Başka bir aday ortaya çıkarsa bu vaatler de havada kalır. Bence Kılıçdaroğlu uygun bir aday. Konuşulan isimler içinde de en deneyimlisi" dedi.

Deneyimli HDP’li Kürt siyasetçi Ahmet Türk, bu açıklama ile Kılıçdaroğlu’na açık destek verdikten sonra Meral Akşener’e de bir göndermede bulunmuş oldu, o da şu. Bundan sonra İYİ Parti liderinin destek verdiği herhangi bir adayın Kürtler nezdinde olumlu karşılanmayacağı mesajı.

Öyle anlaşılıyor ki, bu mesaj ve göndermeler net algılanmış olacak ki, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin bir destek de Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş’tan geldi. Birkaç gün önce Başkan Mansur Yavaş Ankara’da bir temel atma töreninde konuştu. Yaptığı açıklamalar arasında herkesi şaşırtan bir cümle kullandı Kemal Bey’in adaylığı ile ilgili.

6'lı masanın belirleyeceği olası cumhurbaşkanı adayı olarak ismi geçen iki isimden CHP lideri Kılıçdaroğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş, Ankara'da bir temel atma töreninde bir araya geldi. Konuşması sırasında Yavaş, Kılıçdaroğlu'na dönerek, "İnşallah bu parkın açılışına Cumhurbaşkanı olarak teşrif edersiniz" dedi. O anlarda salondakiler ayağa kalkarak bu sözleri alkışladı.

BU ARADA Kılıçdaroğlu’na bir destek de DP Lideri ve 6’lı Masa’nın bir bileşeni olan Gültekin Uysal’dan geldi. Uysal, "Kılıçdaroğlu’nun kazanacak aday olduğunu düşünüyorum. Adaylık için ana muhalefet lideri olması hüviyetiyle bundan daha tabii, doğal ne olabilir ki.”Şeklinde masanın diğer bileşenleri de etkileyecek bir desek ortaya koymuş oldu.

Öte yandan bir destek de CHP İstanbul İlbaşkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan geldi. Kaftancıoplu, CHP Hamburg Birliği, "Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında Demokrasi Mücadelesi" başlıklı panelde konuştu ve “Tüm Türkiye'de sadece İstanbul'da değil, inanılmaz bir strateji ve kararlılıkla süreci ilk günden kurgulayan hatta ilk günden değil on yıl öncesinden planlayan CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Bu hak teslimini yapmak zorundayım." açıklamasında bulunarak Ekrem İmamoğlu’na tarihi bir göndermede bulundu. Küçük Türkiye diye tabir edilen İstanbul CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, bu sözlerle genel başkanı leyinde bir siyasi bir konumda olduğunu deklare etti. Bundan şu sonuç çıkarılabilir: Adaylık konusunda İmamoğlu arkasında sadece Meral Akşener kalmış oldu.

Bugüne kadar 6’lı Masa’nın adayının çıkmaması seçime sayılı günler kala, elbette bir dezavantaj olarak yorumlanabilir, öyle görünüyor ki ancak muhalefet adayı bir ay sonra netlik kazanacaktır. Bu anlamda süreç, masa için belirsizlik ve belirlilik bir arada yürüdü aslında. Bir yandan adayın kim olacağı net değilken belirsizlik, öte yandan Kılıçdaroğlu kendi adaylığını sürekli önde tutan hamleler yapması belirlilik olarak değerlendirilebilir. Bugüne kadar Kılıçdaroğlu yaptığı hamlelerle kendi konumunu sağlama almaya çalıştı, buna karşı Akşener de ‘Kazanacak’ aday taktiği ile Ekrem İmamoğlu üzerinde oynadı deyim yerindeyse. Tabi bu durum zaman zaman Kılıçdaroğlu’nu huzursuz etti: moralini bozdu.

Ama şurası da bir gerçek ki Mansur Yavaş’ın Kılıçdaroğlu lehinde hamlede bulunması, gözleri Akşener’e çevirir elbette. CHP liderinin adaylığını, henüz belirlenemeyen nedenlerle, istememesi ve buna karşı Ekrem İmamoğlu’nu özellikle ileri sürmesi ablayı zor durumda bırakmış gibi görünüyor.

İmamoğlu’nun Anadolu ve Mezopotamya Turu bakalım neler getirecek?

Önce gezinin kapsamına bir göz atalım.

İBB Başkanı tur kapsamındaki ilk durağı olan Kastamonu'da Daday Belediyesi'nin yapımına İBB'nin de katkı sağladığı pazar yeri açılışına katılacak. Buradan Safranbolu'ya geçecek İmamoğlu burada da açılışlara katılacak. İmamoğlu'nun Sinop, Karabük, Tunceli, Artvin, Giresun, Hakkari gibi farklı bölgelerdeki şehirlere gidecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 ili kapsayan Anadolu ve Mezopotamya turuna çıktı. Her ne kadar ‘Kardeş belediye’ kavramına indirgense de çaldırdığı müzik ve kalabalığının attığı slogan işi cumhurbaşkanı adaylığına götürdü. Muhalefete yakın yorumcular yapılan gezinin masumiyetini ortaya koyarak genel başkan ile herhangi bir rekabet söz konusu değildir gibi bir yaklaşımla açıkladılar. Halbuki gerçek böyle değildir, yapılan genel başkana şu veya bu şekilde meydan okumaktır her ne kadar bu turdan genel başkan Kılıçdaroğlu’nun bilgisi olsa da.

İmamoğlu’nun Yaptığı Aslında Rol Çalmak

Gezinin, ablası Meral Akşener’in daha çok desteği ve bilgisi dahilindeolduğunu tahmin etmek zor değildir. Söz konusu genel başkana destek olmadığı açık. Zira İmamoğlu, kendisini karşılayan kalabalığa ‘Benim adayım genel başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’ demedi. Daha önce 6’lı Masa için bir neferim, dedi. Nefersen genel başkanını açıkça destekle o zaman, Sayın İmamoğlu. Durum böyle değil demek. Hal böyle olunca Kastamonu’dan Türkiye’nin doğu ucuna ta Hakkari’ye yapılan gezinin anlamı ne o zaman? İmamoğlu bu geziyi daha önce de yapabilirdi. Zamanı bize ‘anlamlı’ gelmektedir. Tabiri caizse Kılıçdaroğlu’nun adaylığı netleşmeye başlamışken İmamoğlu’nun yaptığı rol çalmak demektir.

Saygıyla…