Her ilde olduğu gibi Mardin’de de seçmenler meraklı ve heyecanlı bir bekleyiş içinde ve bir bakıma da sıkı bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Diyebiliriz ki, Türkiye’nin diğer bölgelerine oranla Doğu ve Güneydoğu’da seçmenler siyasete daha fazla angaje olmuş olmalı ki, buralarda nabız daha fazla atmakta, tansiyon giderek daha da yükselmektedir. Bu seçimde hem cumhurbaşkanı hem de milletvekillerinin seçilecek olması nedeniyle seçmen iki büklüm olmuş desek abartı olmasa gerek.

Yukarıdaki çerçevede elbette Mardin’in de yeri vardır ve çerçevenin kapsadığı atmosferden fazlasıyla etkilendiği bir gerçek. Mardin’de açık ve kapalı alanlarda insanlarla oturulup sohbet edildiğinde gündemin seçim olduğu ve tahminlerin sorulduğu bir gerçekle karşılaşıyor insan. Bu seçimi en büyük özelliği galiba “tahmin” olduğu tarihe yazılacaktır.

Öncelikle hemen, insanların D'Hondt yöntemi ile tahminlerde bulunduklarını söyleyebiliriz. D’Hondt’un kim olduğunu birbirlerine sormazlar ve onun kim olduğunu bilmeye gerek de yok galiba. Ama bu yöntemi öğrenmişlerdir. Peki bu zat kim, kısaca ona bakalım.

Bir örnekle açıklayacak olursak…

Toplamda 7 milletvekili çıkarılacak bir seçimde X Partisi 60.000, Y Partisi 25.000 ve Z Partisi 14.000 oy aldığını düşünelim. D'Hondt sistemine göre X Partisi 1. olduğu için 1 tane milletvekili kazanır. Daha sonra X partisinin oyu 2'ye bölünür. Elde edilen sonuç (30.000) hala Y partisinin oy toplamından (25.000) daha çoktur. Bu sefer X Partisinin oyu 3'e bölünür.

Elde edilen sonuç (20.000) Y partisinin oyundan daha düşüktür. Bu durumda Y partisine bir milletvekili verilir. Daha sonra Y Partisinin oyları 2'ye bölünür.

Kalan oylar arasında en yüksek sayı X'e ait olduğu için X partisi bir milletvekili daha kazanır. Daha sonra X'in oyu 4'e bölünür. Bu sonuçta da X'ya bir milletvekili daha verilerek bu kez X'in oyları 5'e bölünür. Bu işlem sonucunda ise Z'ye bir milletvekili verilir, Z'nin oyları bölünür ve elde edilen işlem sonucunda Y'ye bir tane milletvekilliği verilir.

Sonuç olarak bu bölgede X Partisi 4, Y Partici 2, Z Partisi ise 1 milletvekili çıkarmış olur.

Mardin’de Hangi İhtimaller Tartışılmaktadır?

İşte bu bilgilerle seçmenler varsayımlarla Mardin’de tahminlerini ortaya koymaktadır. Buna göre Mardin’de

Mardin’de HDP 4, AK Parti 1 ve Bağımsız Aday Mehmet Vejdi Kahraman, bu birinci ihtimal. HDP 5, AK Parti 1, bu da ikinci ihtimal. HDP 5, Bağımsız Aday Mehmet Vejdi Kahraman 1, üçüncü ihtimal. HDP 4, AK Parti 2, dördüncü ihtimal. HDP 6-0 bu da son ihtimal ve bu bir zorlama ihtimal olarak düşünülmektedir. Gözlemlerimize göre CHP’nin Mardin’den milletvekili çıkarma ihtimali çok zayıf gibi değerlendirilmektedir. Neredeyse ihtimallerin tamamında yer alan Mehmet Vejdi Kahraman bu seçime Mardin’e damga vurabilecek aday konumunda gözükmektedir.

Vejdi Kahraman Bir Parti Gibi Çalışmalarını Sürdürmekte…

Önceki seçimlere bakıldığında ve bugüne geldiğimizde seçim dinamiklerinin çok değiştiği görülmektedir. Daha önce iki milletvekili çıkaran AK Parti’nin oy potansiyelinde Midyat’tan Süleyman Çelebi ve Kızıltepe’den Mehmet Vejdi Kahraman vardı. Bugün bu her iki potansiyel yok; biri CHP’ye geçti, diğeri bağımsız aday oldu. Hiç şüphesiz bu iki faktör iktidar partisinden güç kaybına neden olmuş durumda.

Süleyman Çelebi’nin Mardin’de CHP oylarına ne kadar etkide bulunacağı çok fazla konuşulmamaktadır. Ancak bir miktar artıracağı bir gerçek, diye tahmin edilmektedir.

Mehmet Vejdi Kahraman’ın AK Parti oylarını menfi olarak etkileyeceği bir gerçek. Çalışmalarını gözlemlediğimizde ve seçim bürolarına akan insanların sosyolojisine baktığımızda ortaya bir güç ve coşku çıktığını ileri sürmek mümkün. Bunu hisseden ve gören Mehmet Vejdi Kahraman adeta bir siyasal parti gibi çalışmalara odaklanmakta ve daha fazla çaba ortaya koymaktadır. Diyebiliriz ki, akrabaları, dostları ve gönüldaşları ile Mehmet Vejdi Kahraman ipi göğüsleyeceğine tam olarak inanmış durumda.

Hali hazırda seçim psikolojisini her ne kadar yaşasa da vatandaş, Mardin’de ciddi manada seçim selametini etkileyecek her hangi bir taşkınlık mevzu bahis değildir. Bir sükunet ortamının olduğunu söylemek mümkün. Dileriz hem Mardin’de hem Türkiye’nin tamamında bu selamet ve sükunet devam eder. Seçimde kazan tüm Türkiye olsun.

Saygıyla…