Türkiye’nin diğer kentleri gibi Diyarbakır da 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri’ne kilitlenmiş durumda. Tabi Diyarbakır, diğer seçim bölgelerinden farklı bir gerçekliğin içinde. 1 milyonu aşkın seçmene sahip şehirde, HDP’nin seçimle kazandığı belediyelerine iki dönemdir kayyum atanıyor.

Diyarbakır’da en büyük sorunlardan biri de işsizlik. Kentin hangi köşesine giderseniz gidin, işsizliğin ne kadar yaygın bir problem olduğuna kulak misafirliği yaparak anlayabiliyorsunuz. Vatandaşlar, ‘işsiz işsiz gezdiklerinden’ söz ediyor. Özellikle de üniversiteli gençler, gelecekleri konusunda oldukça endişeli.

Ülkede yaşam standartlarının düşmesi ve krizlerin çoğalması da, seçim öncesi sandığa yansıyacak büyük bir tepki olarak öngörülürken, seçim havasıyla birlikte Diyarbakır mahalleleri, caddeleri ve sokaklarıyla baştan aşağıya daha çok politize olmuş bir kente dönüşmüş adeta.

Kentin tamamında parti bayrakları, lider fotoğrafları, flamalar asılırken parti müziklerinin çaldığı araçlar kenti turlayarak halka seçim coşkusunu veriyor. Kentte seçim yarışı ise, özellikle Yeşil Sol Parti ve AK Parti milletvekilleri arasında yaşanıyor.

Yeşil Sol Parti’nin de gayri resmi ortağı olduğu Millet İttifakı seçimi kazanacağından eminken, SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı ise yaptıkları son ankete göre, 14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,1 ile ipi göğüsleyeceğini söylüyor.