14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kalırken, aday ve seçmenlerde de heyecan bir o kadar artıyor.

Seçimlerin galibi Cumhur İttifakı mı, Millet İttifakı mı?

Olacak sonucu herkes tarafından büyük bir merak konusuyken, siyasi partiler ve cumhurbaşkanı adayları da tam saha çalışmalarına devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 yıllık iktidarları döneminde yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını anlatıyor.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise, çalışanlara, emeklilere, gençlere, kadınlara, yatırım yapmak isteyenlere dolayısı ile ekonomik gelişmelere dokunan projeler açıklıyor.

Muharrem İnce ve Sinan Oğan da oylarını artırmak için bazı projeler anlatıyor.

Cumhur İttifakı’nın hesabı, seçim ikinci tura kalırsa her halükarda bu seçimi kazanacaklarına inanıyor, Millet İttifakı ise ilk turda kazanmanın peşinde.

Elbette ki seçimler demokrasinin önkoşuludur, fakat objektif bir şekilde yorumlarsak, Türkiye’de seçimler hiçbir şeyi değiştirmiyor. Seçim akşamı haritanın değişen renklerine karşı siyasetin rengi yine aynı kalıyor. Dolayısıyla seçimlerden de daha öte olan hakiki bir değişim ve dönüşüm lazım.

Emek sömürüsünü ve ekonomik eşitsizliği ortadan kaldıran, çocuğa, kadına dezavantajlı gruplara yönelik şiddetin önünü alacak, birlikte yaşamayı kolaylaştıracak yeni seçenekler üzerinde durmak gerekiyor.