Pazar günü Türkiye için çok kritik bir seçim gerçekleşti. Bu seçimden Türkiye ve Dünya kamuoyunun beklentisi büyük bir değişim rüzgarının gerçekleşmesiydi. 21 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin, Türkiye toplumunda yaşanan krizler nedeniyle önemli bir kayıp vermesi düşünülüyordu. Fakat seçim gecesi açıklanan sonuçlar neticesinde AK Parti ve onun Cumhur İttifakı olan MHP, Meclis’teki milletvekili çoğunluğunu yine korudu ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri de 2. tura kaldı.

28 Mayıs’ta gerçekleşecek 2. tur seçimlerinde ise 21 yıllık iktidar sahibi AK Parti ve Başkanı Erdoğan, daha avantajlı gibi görünse de, hayal kırıklığı yaşayan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise büyük umutla 2. tur seçimlerine gidiyor.

2023 seçimleri ittifaklar seçimi oldu

2023 seçimleri ittifaklar seçimi oldu. Partilerin çoğu birbirleriyle ittifak yaparak seçimlere gitti. AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi "Cumhur İttifakı" adıyla seçimlere girdi. Bu ittifaka destek veren Hüda Par da AK Parti listelerinden seçimlere girdi ve 3 vekil Meclis’e gönderdi.

Cumhur İttifakı’nın en büyük rakibi olan ve "Millet İttifakı" adı altında bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti, seçim çalışmaları boyunca büyük bir mücadele verdi ve Cumhurbaşkanlığını kazanacaklarına kesin gözüyle bakıyordular. Fakat beklenen olmadı ve şimdi 2. Tur için kolları sıvadılar.

Bir diğer ittifak da Emek ve Özgürlük İttifakıydı. Yeşil Sol Parti, TİP ve EMEP "Emek ve Özgürlük İttifakı" adıyla seçimlere katıldı. Seçim sonuçları sonrası açıklama yapan YSP, sonuçların kendileri için başarılı olmadığını, hedeflerine ulaşamadıklarını ve buna karşı gereğini yapacaklarını söylediler.  

Kürt illerinde Kılıçdaroğlu rekor kırdı

Seçimlerin en dikkat çeken yanı ise Kürt illerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek bir oranda oy almasıydı. Özellikle Diyarbakır’da yüzde 71, 96 ile rekor kırdı. Bu bölgelerde hayal kırıklığına uğrayan da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan’ın buradaki başarısızlığı da Kürt sorununda yaşanan çözümsüzlük politikaları ve kayyum atamaları olduğu vurgusu yapılıyor. Erdoğan, yüksek oy beklediği Diyarbakır’da 2018’de aldığı yüzde 27,38 oy oranında düşüş yaşayarak, yüzde 26,48 oy alabildi.  Ayrıca Bingöl, Bitlis, Kars, Siirt, Iğdır ve Ardahan kentlerinde 21 puan düşüşü yaşadı.

Kazanan kim olacak?

İkinci tur seçimlerine 12 gün kaldı. Partiler için bu süre kısa bir süre değil, fakat daha güçlü bir şekilde çalışmalılar. Zaten parti sözcüleri tarafından yapılan açıklamalarda, “Kendimizi yenileyeceğiz, daha iyi yenileneceğiz. Umutsuz ve yılgın değiliz” deniliyor.

Bütün bu sonuçlar ışığında Türkiye’nin sonraki dönemi henüz yazılmadı. 15 Mayıs’ta kazanan kim olacak? Sorusunun yanıtı için 12 gün daha bekleyeceğiz.