Türklerin pek sevdiği bir özlü sözleri var. Şöyle ki; “Ben umarım bacımdan, bacım ölmüş acından.” Bu sözü hemen başlığın altında kullanmamın nedeni şu; Marksist literatürü bilenler bilir ki; adına “sol” denilen örgütlenmeler, yüzlerini yine kendi sollarına döndürüp referanslarını sola göre şekillendirirler. Bu tuhaf ülkede maalesef özellikle legal sol siyaset alanında hikâye böyle şekillenmedi.

Son seçimler üzerinden bakarsak; 2023 Mayıs parlamento genel seçimleri sol cenah açısından böyleydi! 2024 yerel yönetimler genel seçimleri daha kötü örneklerle vuku buldu.

Kendini “solda” gören ve politik jargonu ve literatürü soldan beslenen iki partiyi ve aktörlerini örnek göstermek gerek.

Bunlar TİP ve EMEP!

TİP’in büyük ölçüde Kürt seçmenlerin de oylarının depolandığı Emek ve Özgürlük İttifakı oylarıyla seçim barajına takılmadan seçilen dört vekilinden biri Sera Kadıgil; “yoldaş” dediği ittifak ortağı Meral Danış Beştaş DEM Parti İstanbul Başkan Adayı iken, “İmamoğlu” tercihini ilan etti. Bu tabii ki partisi TİP’in de tercihiydi.
Ve İzmir’de daha büyük fecaat; TİP, İzmir Vatan Partisi eski İl Başkanı Mustafa Tosunlar’ı Karaburun Belediye Başkan Adayı gösterdi. 176 oy aldı ve yüzde iki. 
Hatay’daki rezilliği zaten konuşmak boşuna. Daha, iyi partili vekil adaylığının gürültüsü dinmemişken, bu kez TİP’ten aday gösterip, adayının rüşvet pazarlığıyla gündeme gülle gibi düşmesi. Bu kirliliğin tavan yapmış hâli oldu.


Gelelim EMEP’e; İhsan Çaralan EMEP’in 2023 yılı 10. Genel Kurulu’nda Genel Yönetim Kurulu’na seçilen ve EMEP çizgisinin çok önemli aktörlerinden. Hareketin gazetesi Evrensel’in çıktığından beri vazgeçilmez köşe yazarı. Seçimden bir gün önce diyor ki; “İstanbul’da İmamoğlu’na, Ankara’da Yavaş’a oy vermek; bu iki ilin ilçelerinde ve diğer yerlerde emekten yana adaylara, EMEP'in adaylarına ve Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin adaylarına oy vermek önemli olacaktır." Hani İmamoğlu, İYİ Parti Başkanı Akşener’in kankasıydı! Hani yavaş eski MHP’liydi. Üstelik “yoldaşlarımız” deyip Emek ve Özgürlük İttifakı içinde birlikte yer aldığınız Beştaş ve Kışanak Başkan adayları iken!


“Türk solu” dediğiniz maalesef bu! 

Yüzünü, sürekli sağına döndürüp, oradan beslenerek, beslenmekle yetinmeyip medet umarak açık alan siyaseti yapmanın maalesef “DÜŞKÜN” sol’ak halleri bunlar.
Şimdi biri çıkıp da dese ki; hani sizin sol literatürünüzde seçim denilen “burjuva aldatmacası”ydı. Demokrasi denilen ise burjuvanın salt kendisi için talep ettiği “diktatörlük”ten başkası değildi. 

Yoksa; Aslolan “devrim” mi, “işçi sınıfı iktidarı” falan filan mı demiştiniz!
Geç bunları anam-babam! Geç bunları, bilirsiniz siz ne yaptığınızı ya! Biz de biliriz tabii ki. Ah Orhan Veli, ah ki ne ah… Geçemiyoruz işte, tarihin seyrüseferinin bir durağında yollar geçici de olsa kesişen birileriyle…


Bu yazdığım 1 Nisan şakası değil, işte 31 Mart 2024’ün sol’unuza dair sonuçları;

EMEP oy: 16 bin, oy oranı 0,05

TİP oy : 40 bin, oy oranı 0,12

Sol Parti oy : 15 bin, oy oranı 0,04

TKP oy : 25 bin, oy oranı 0,07

HKP oy 6.500, oy oranı 0,02

TKH oy 9.000, oy oranı 0,03

Sağcı sağına, “solcu” da sağına, iyi yolculuklar. Ve lütfen düşün artık Kürdün yakasından…

Düşün artık Kürdün yakasından derken DEM Parti’ye dair de bir cümle edip noktayı koymak gerek. Sonuçlara göre ülke genelinde DEM’in oy oranı 5,6. 
Diyarbakır ve Batman yüzde 64’ü yakalamışken diğer kazanılan illerde oy oranı olarak yüzde 40’la 50’ler arasında bir skalada kalındı. Evet, bu belki “başarı” olarak da görülmeli. Ama ayağa kurşun sıkılan yanlış “önseçim” saha deneyimi dahil, örneğin Diyarbakır’da 1 milyon 160 bin seçmenden neredeyse 400 bininin sandığa gitmeyişi, 70 binin de geçersiz oy kullanması düşündürücü.

 
Özellikle politik tercihleri ve kararlılığı üst düzeyde olan Diyarbakır gibi bir şehirde tabii ki. Kürt halkı tümüyle kayyım zulmüne, haksızlığına karşı mazlum ve mağdur benlik üzerinden tercihini her zamanki gibi yaptı. Şimdi bunların ışığında Kürt legal siyasetinin geleceği açısından fiili durumun analiz edileceği yeniden bir iç tartışmaya da zaman geçirmeden ihtiyaç var. 
1 nisan 2024 Diyarbekir / Şeyhmus DİKEN