‘Çocuk Gelinler’ sorunu gelişmemiş ve gelişmekte olan birçok ülkenin olduğu gibi Türkiye’nin de önemli bir sorunu. Dünya'da her beş çocuktan biri evli. Türkiye'de ise, her 100 çocuktan 15'i 18 yaşından önce evlendiriliyor.

Toplumun geleceği için bu kadar hassas olan bu konuda her ne kadar duyarlılığın artırılması için mücadele verilse de maalesef ki geçen hafta Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesi’nde bir düğün salonunda ‘çocuk gelin’ olduğu ihbarıyla yapılan operasyonda 5 kişi gözaltına alındı, 15 yaşındaki "Çocuk gelin" G.G. ise ailesine teslim edildi. Ardından 5 kişinin sorgu işlemi bittikten sonra serbest bırakıldı.

Peki, yapılan bu operasyon sonrası sonuç alındı mı? 5 kişi serbest bırakılmış, 15 yaşındaki çocuk da ailesine tekrar teslim edilmiş. Buna sonuç alındı mı denir? Her ne kadar daha sonrasında bunun teknik takibi yapılsa da bu tam olarak bir sonuç değildir. G.G’nin tekrar ailesi tarafından çocuk gelin yapılmayacağı ne malum?

Türk hukuk sisteminde, çocuk gelin tanımının kanuna göre değiştiğini söylemek mümkün. Türk Medeni Kanunu’na göre 17 yaşını doldurmamış kızlar, Türk Ceza Kanunu’na göre 15 yaşını doldurmamış kızlar, Çocuk Koruma Kanunu’na göre 18 yaşını doldurmamış kızlar çocuk gelin sayılmakta. Ülkenin kanunları arasında bile bir çelişki söz konusuyken, toplum bu süreçleri nasıl doğru bir şekilde yönetsin?

Erken yaşta evliliklere karşı verilen bir mücadele var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu konuda çalışmaları var.  Fakat bu mücadele, hem kanunen hem de daha geniş kesimlere yayılarak büyütülmesi lazım. Önce kanunlar arasındaki çelişkilerin ortadan kaldırılması gerekir. Ve toplum içinde yer alan tüm bakanlıklar, üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları, medya, özel sektör alanındaki kuruluşlar, uluslararası kuruluşlar, toplum liderleri hep birlikte hareket etmeli ve birbirlerinden destek alarak bu alanda çalışmalar yapmalı.

“Birlikte kuvvet doğar” sözü tam da bunun içindir. Eğer kanunlar düzeltilip, toplumun her kesiminde güç birliği sağlanırsa elbette ki ‘çocuk gelin’ sorununun da üstesinden gelinir.

Saygılarımla…